В световен мащаб около 18–26% от занижаването на добивите на царевица се дължи на насекомните вредители. Те причиняват значителни щети на царевичните растения във всички етапи от вегетацията. По-младите ларви предпочитат епидермалната листна тъкан и произвеждат дупки в тях, което е типичният признак за увреждане. По-старите ларви пък нападат порасналите растения и се хранят с кочани или ядки, което намалява качеството и количеството на добива. Наличието на различни поколения, тяхната миграция и потенциалът да се хранят с широк спектър от растения гостоприемници правят насекомните вредители едни от най-трудните за контрол. Успешна стратегия може да бъде, когато се насочим да атакуваме всичките вредители в почвата, за да прекъснем тяхното размножаване.
Вече Ви запознахме теоритично с безкомпромисният механизъм на действие на ентомопатогенната гъба Beauveria bassiana (B.bassiana) за контрол на широк кръг от неприятели с почвен цикъл.
Опитът е проведен в катедрата по микробиология ,имунология и вирусология,на Факултет по биологични науки на“ Автономен университет“ в Нуево Леон, UANL, Сан Николас де лос Гарза, Нуево Леон Мексико. Целта на опита е да се обследва ефекта от третиране на семената на царевицата Zea mays L, със спори от гъбата Beauveria bassiana, с оглед намаляване на щетите нанесени от насекомни неприятели по тази култура. Инокулация на семената на Z. mays с B. bassiana се извършва чрез посяване на изходните култури върху картофен декстрозен агар и последваща инкубация на тъмно при 25°C±2°C за 1 седмица. Полските опити са извършени в селскостопанско поле, разположено в Генерал Теран, НуевоЛеон, Мексико. Основните селскостопански продукти на този регион включват царевица, сорго, пшеница и др. В този експеримент се записва процентът на кълняемост на семената на царевицата на третата седмица след засаждането и присъствието на ларви от неприятели между петия и десетия лист чрез визуално проучване. Анализират се стойностите на ефекта на B. bassiana върху процента на покълване на растенията Z. mays и ефекта на третираните с B. bassiana растения върху процента на нападение във всеки стадий на развитие на ларвите. За целта в специално разпределени бразди биват засявани семената третирани с B. bassiana и такива , които се използват за контрола без никави препарати.
Заключенията, които са основани на статистическо обработване на цялостната информация от експериментите показва,че използвайки метода на третиране на семена на царевицата с B.bassiana в полеви проучвания, популацията на насекомни неприятели е била контролирана и икономически щети не са наблюдавани.
Получени са също солидни доказателства, че няма отрицателни ефекти върху полезни насекоми, като пчелите. В допълнение, използвайки патогена при лабораторни условия, са наблюдавани ефекти върху физиологията и морфологията на насекомни вредители , които трябва да бъдат допълнително анализирани при полеви условия. Следователно предложената техника да бъде приложена като селскостопански практики.
Начин на изпозване: Понастоящем третирането на семена, листното пръскане, пикирането на растения, инжектиране на стъбла в стъблата на овошки, методите за намокряне на кореновата почва с препарати съдържащи B.bassiana са използвани успешно за инокулиране на спори от ентомопатогена в различни растения. Третирането на семената дава стабилна база за превенция и улеснява значително контрола на широк кръг от насекомни неприятели при царевицата.
Горди сме , че в нашият каталог от продукти на челно място стои именно инсектицида Натуралис, който съсдържа спори на ентомопатогена B. bassiana. Натуралис е официално регистриран за борба с теления червей при царевицата. Осигурява също успешно извеждане на борба срещу: белокрилки, трипс, акари, листни въшки, черешова муха, крушова листна бълха и плодови мухи.
Тази статия все още няма коментари