🍀 В рамките на 1 година от сеп. 2021 година до сеп. 2022 г цената на азотните торове е скочила с 149 %. Закупуването им стана 3 до 5 пъти по- скъпо за земеделските стопани.Светът е изправен пред глобална криза в сектора на минералните торове, породена от високите енергийни цени. Да не говорим за последствията , които оказват те върху природата .
Имаме добра новина от ЕК предлагат мерки в средносрочен и дългосрочен план за стимулиране използването на органични и алтернативни безвредни за околната среда торове от з стопани. Тези мерки са съсредоточени в няколко екосхеми . Една от тях е именно насърчаванена зеленото и органично наторяване .Директни плащания на декар са предвидени за стопаните избрали да използват тази екосхема и заменят минералните торове с органични! Схемата ще бъде приложима за обработавеми заеми, трайни насаждения и постоянно затревени площи.Планираният бюджет за насърчаване на зелено торене и органично наторяване за следващата 2023 година възлиза на 24 395 328,27 евро, а общото финансиране за целия програмен период до 2027 г. е 108 230 177 евро. Именно заради промените, които предстоят
За ваше улеснение създаохме класация с нашите топ три алтернативи за азотно хранене. Как всъщност изглежда перфектният азотен тор?! Ефтин, ефикасен, лесно-усвоим от растенията, с нисък процент на загуба , какво още? Ако трябва да бъдем максимално откровени, земеделските стопани, започнаха да търсят алтернативи на азотното торене едва след огромният скок на цените на карбамида и амониевата селитра. Финансовото измерение обаче съвсем не е единственото преимущество, което притежават продуктите от нашата класация! Освен изключително изгодна цена, те са не- по- малко ефективни, отговарят изцяло на новите изискваниа на ЕС относно „Зелената сделка“ и не на последно място способстват не само за развитието на растенията, но и за здравето и плодородието на почвата.
А ето ги и нашите топ 3 алтернативи за азотно торене, които са попаднали там не по случайност , а в резултат на дълго и обстойно проучване на техните квалификации.
- Азотохелп- „БТУ цетър“, Украйна. Пазарът вече е затрупан от микробиални торове на базата на азотфиксиращи бактерии. Едва ли обаче ще намерите подобен продукт на толкова добра цена. Какво получавате прилагайки. Допълнителен азот благодарение на азотфиксиращите бактерии Azotobacter chroococcum. Метаболитите отбактериалната дейност( фитохормони) пък ще спомогнат за отличното здраве и растеж на вашата култура. Приложен в началото на вегетацията, чрез обработка на семената или директно в почвата, Азотохелп ще ускори покълването и развитието на кореновата система, което от своя страна ще ускори притока на фосфор, калций, желязо и микроелементи. Препоръчителната доза е 300 мл/дка въведен в почвата еднократно. Въведен в комбинация с други азотни торове този продукт ще намали торовите норми с до 30 %, което в днешните времена на икономическа криза е огромно постижение.
- Биоспектрум- „Нандо“, Литва. Това е сравнително нов продукт на българският пазар, но неговите квалификации мигновено го изстреляха на челните места. Биоспектрум е не само микробиален тор, но и почвен подобрител. Събрали на едно място микроорганизми като Paenibacillus azotofixans, Bacillus megaterium, Bacillus mucilaginosus, Bacillus mycoides (в равни концентрации, общо 1 x 10^9 cfu/g); микоризни гъби х 10^7 cfu/g производителите обещават от 6 до 12 кг азот, 6 кг фосфор и 3 кг калий а.в. на декар в доза само от 25 грама. Освен че повишава продуктивността на растенията Биоспектрум подобрява и състоянието на почвата. Милиардите полезни бактерии превръщат хранителните вещества (N:P:K Si) в достъпни за растенията форми и насърчават тяхното усвояване, следователно могат значително да намалят нуждата от синтетични минерални торове в дългосрочна практика. Микоризната гъба увеличава абсорбцията на хранителни вещества и вода капацитет (особено в случай на суша) и повишава защитата срещу патогенни микроорганизми чрез колонизиране на корените на растенията. Органичната материя има свойства за стимулиране на растежа на растенията и подобрява плодородието на почвата чрез активиране на почвените микроорганизми и минерализация. Всички съставки заедно насърчават образуването на устойчиви почвени агрегати , което води до по-добро задържане на влага, повишена микробиологична активност и съдържание на хумус в почвата. Цена: 2.74/дка
- Биоазото N12- „Органоазото“ , Италия. Характерното за този органичен тор и почвен подобрител е че има 100 % усвоимост и е с много бавна минерализация и се запазва в почвата до 4 месеца. Това позволява да бъде използван от растението периодично при нужда. Мнозина от вас знаят, че минералните торове имат от 60 до 90 % загуба по пътя си до момента на усвояване от растенията. Биоазото е изграден от 80 % органично вещество- хидролизирана кожа и кожни протеини с максимална концентрация на сухо вещество. Съдържа 12 % азот и 40 % въглерод, желязо и магнезии. Въглеродът е изключително важен елемент игрещ ключова роля в азотния цикъл, микробиалният живот активността и хумусното съдържание на почвата. Еднократното внасяне на Биоазото за цялата вегетация, освен това намалява разходите за гориво, време и работна ръка и така улеснява най вече зърнопроизводителите, за които влизането в полето по време на вегетацията е непосилно. Комбинацията му с някой от споменатите вече микробиални торове може напълно да замени минералното хранене, като запази и даже увеличи добивите. Отлични резултати при люцерна с постигнати двойни добиви в сравнение с предишни години.
Със сигурност можем да продължим класацията споменавайки още незаменими продукти като Фолиамин, Фолигрийн и други , но ще се спрем на тези три топ продукта лидери в азотното хранене. Тяхното самостоятелно или комбинирано приложение ще намали разходите ви значително, но не само ще бъде инвестиция за по- здрава, плодородна почва и по- чист въздух за Вас и Вашите деца!
За всякакви въпроси моля попълнете формата!
Тази статия все още няма коментари