Службите за растителна защита, а и нашият личен опит, директно от полето, отчитат оповсеместно нашествие и повреди от ливадна пеперуда тази година.
Ливадната пеперуда (Loxostege sticticalis) е широко разпространен неприятел по техническите култури. Въпреки че се среща в определена периодичност през годините той е включен в списъка на особено опасните вредители в страната, които могат да създадат аварийна ситуация. Това е така заради високата плодовитост, честотата на възпроизвеждане и способността за бърза миграция. Пораженията върху реколтата могат да бъдат поголовни и да компрометират до 100 % от добивите!
Възрастното известно още като ливаден молец е полифаг, но все пак предпочита 5- 6 култури. Главните щети обаче биват нанесени от ларввата, която напада широк кръг от гостоприемници- люцерна, слънчоглед, захарно цвекло, коноп и др.
Развиват се 3 поколения годишно. Пеперудите от първо поколение летят в края на април и яйцеснасят от долната страна на листата на културни и диви растения. Второ поколение се появява през юни, а трето -през август до средата на септември. Първоначално гъсениците оплитат листата с тънки копринени нишки и ги скелетират, а по-късно ги унищожават напълно, като остават само централните жилки. Силно повредените обезлистени растения загиват. Възрастните гъсеници често сменят растенията. След като унищожат листата на растенията в дадена местност, преминават значителни разстояния с помощта на въздушни течения, като продължават да унищожават растителността по пътя си. Младите гъсеници се развиват по-често по плевелната растителност, а по-възрастните по културните видове. В момента пораженията биват нанасяни от ларвите второ поколение.
Ние имаме решение!
Инсектицидът Рапакс на основата на Bacillus thuringensis вече е разрешен от БАБХ за борба с ливадна пеперуда при слънчоглед , царевица, люцерна, бобови култури, тиквови култури, лавандула и др. Ефектът на B. thuringensis в борбата с представителите от сем Lepidoptera е доказан от десетилетия. Контролни , експериментални изследвания и публикации доказват дълготрайният ефект на Рапакс в борбата срещу ларвите на тези изключително опасни неприятели. Освен това метода на действие на Рапакс не води до развитие на резистентност у вредителя, което го изкарва една крачка пред конвенционалните инсектициди.
Хубаво е д а се използват феромонови уловки за мониторинг на летажа на възрастните. При отчитане на висока плътност се провеждат
Решение:
Рапкас в доза: 100 мл./дка. за ларвена възраст Л1 и Л2.
При по следващите ларвени възрасти може да се увеличи дозата на 150мл./дка.
Тази статия все още няма коментари