

Биостимулиращият ефект се осъществява чрез отделянето на фитохормони (IAA и гиберелини) и растителни хормони-прекурсори. Тези вещества предизвикват по-добро развитие на корените, дори при хранителен дефицит, което дава възможност за изследване на по-голяма площ от почвата и достъп до непокорни хранителни вещества и водни отлагания. Взаимодействието растение-бактерия стимулира развитието на кореновата коса, увеличавайки максимално усвояването на хранителните вещества в почвата.
Ефектът на торовете се дължи на ефективното мобилизиране на най-малко достъпните хранителни вещества за растението (органичен азот, фосфор, микроелементи).
Микоризините гъби, които са друга основна съставка в препаратите пък развиват широкоразпространена и капилярна мрежа от хифи, способна да достигне минерални отлагания дори далеч от корена, да ги мобилизира и да въведе растителния ксилематичен поток. Rhizobacteria, като Bacillus и Pseudomonas, произвеждат литични ензими, органични киселини и сидерофорни вещества, способни да разтварят и правят достъпни фосфор, азот и микроелементи като желязо, манган и цинк. Желязото е един от основните елементи за развитието на болестите, като по този начин ограничава тяхното развитие.
Добре познатият инсектицид Натуралис вече и в прахообразна формулировка за ваше улеснение, контаминира семената с гъбата Beauveria bassiana , която след засяване попада в почвата , разпрозстранява се бързо и предпазва растенията от бъдещи нападения на широк кръг почвени неприятели!
Тази статия все още няма коментари