“От разговорите ми с фермери в България и от обратната връзка с партньора ни Амитица ООД, виждам, че има все по-голямо доверие в микробиалните торове и това за нас е много добра мотивация да продължаваме да развиваме и адаптираме своите продукти за българските полета”. Това каза по време на АГРА 2023 Дмитро Яковенко, ръководител на международния отдел на BTU-Center.
Дмитро, представете накратко компанията BTU-Center и партньорстовото ви с Амитица ООД.
BTU-Center е украински производител на микробиални продукти за селското стопанство. Компанията ни, базирана в Украйна, има близо 25-годишна история, както и представителство в Германия. Оперираме в над 20 държави, основно в Европа.
В България си партнираме с компанията Амитица ООД от 2020 г. За този период ние успяхме да регистрираме доста продукти, като около 10 от тях се представят много силно на пазара. Вече имаме интересен и уникален опит относно това, което микроорганизмите могат да дадат на почвите и растенията в условията на България.
Какъв тип стопанства използват вашите продукти?
Общо взето нашата основна експертиза е в полските култури като царевица, слънчоглед, пшеница, соя. Също така обаче имаме доста солиден опит в зеленчуци и овощарство. Говорейки за българския пазар, основно сме се насочили към зърнопроизводството, но и към някои зеленчуци като домати, зеле и др. Започваме опити и в няколко овощни градини също така.
Какви са впечатленията от микробиалните препарати у нас през тези първи 3 години?
На първо място разбрахме, че трябва да адаптираме препоръките и технологиите от начина, по който се прилагат в украински условия и на малко по-бедни почви към малко по-сухите условия в България. Имаме опит със сушата в други държави - като Казахстан, и той ни помага да разработим технологии, подходящи за климатичните условия в България също така. Тук се фокусираме върху продукти, които могат да подобрят устойчивостта на растенията към суша.
За какъв тип почви са подходящи микробиалните продукти на BTU-Center?
На първо място, говорейки за България, трябва да кажа, че тук виждаме силно развиващо се регенеративно земеделие (като технологията No-till, сеитба на покривни култури, минимални обработки и др…). Българските фермери трябва да предпазват почвата и да съхраняват влагата в нея и ние вземем всичко това предвид в нашите препоръки.
Например при No-till се прави торовнасяне при сеитбата и ние препоръчваме внасянето в браздата на микробиалния тор Граундфикс (нова генерация N-P-K тор) или микробиален тор с микориза. Тези торове предоставят полезни микроорганизми в ризосферата на семената при покълването им.
От друга страна са нашите решения, които помагат на растенията да оцелеят при сухи условия - например Липосам - уникален натурален адювант, базиран на комплекс от естествени полизахариди, от бактериален произход.
Можете ли да дадете практически препоръки към земеделците относно употребата на микробиални продукти?
Първият съвет е да не се страхуват от микробиалните продукти и да вярват в действието им. Те не са нещо изцяло ново, имаме огромен натрупан опит от прилагането има на повече от 4 млн. хектара земя всяка година и големите земеделски холдинги в Украйна, а и не само те, използват микробиалните технологии като основни в производствата си. Препоръчвам на българските фермери да бъдат отворени към иновациите в технологията на производство!
От страна на българските фермери виждаме засилено търсене и интерес към азотфиксиращите технологии. И дори на това изложение АГРА 2023, 70% от хората, които се спират на щанда на Амитица, ни питат за азотния тор Азотохелп, който помага за фиксиране на азот от атмосферата. От опита, който споделят Амитица, мога да кажа, че в България продуктът Азотохелп работи доста добре и се търси доста заради ситуацията с пазара на торове.
Относно торенето с конвенционални торове - през последните години доста земеделци у нас понесоха загуби заради сушата и пренаторяването на културите. Възможна ли е подобна ситуация при употребата на микробиални торове?
Когато има лимитиращи фактори като липса на влага и високи температури и растенията се “прехранят” с конвенционални торове, ситуацията се усложнява. При микробиалните торове е различно, защото те действат в много добра комуникация с растенията. Когато растението се нуждае от повече храна, то подава сигнали на микроорганизмите, които се активизират и му осигуряват повече нутриенти. В случай на стресови условия, растението не изисква подхранване и няма риск за неговото преторяване. Наблюденията ни не само в България, но и в Германия, Чехия, Нидерландия, показват, че в сухи условия микробиалните торове оказват по-добро влияние върху културите.
За всякакви запитвания относно микробиалните продукти свържете се с нашите експерти!
Тази статия все още няма коментари